o vládě života

Kde se vzal, tu se vzal - myšlenek vládce, existence král.

Dvě cesty

Ten hlas neuslyšíš ušima, neuslyšíš ho někde venku mimo Tebe. Hlas, který tě povede se ozývá uvnitř tebe, ten lze slyšet srdcem. Protože ten hlas je zatím příliš vzdálený, je potřeba ztišení - vnitřního klidu, aby jej bylo možné zaslechnout. Je potřeba uklidnit své srdce, přestat jej ovlivňovat touhami po ochutnávání ovoce, strachy ze stínů, pomíjivými radostmi. Je potřeba jej zklidnit jako houpačku, co jsme doposud neustále rozhoupávali - nahoru, dolů a zase nahoru - pro ten vzrušující pocit závrati. Je potřeba přestat se houpat a přeměnit houpačku na váhy, které nám citlivě odměří, které nám dají poznat ten hlas domova mezi všemi ozvěnami.
Bude potřeba ještě nějakou dobu překonávat ten pocit touhy se houpat a nechávat sebou zmítat. Náhlé zastavení by mohlo pro nepřipraveného znamena jistý šok a nevolnost a odmítnutí takového stavu. Je tedy vhodnější pozvolna utlumovat pocity touhy a strachu vedoucí k neustálému rozhoupávání. Jak ale překonat ten pocit prázdnoty, kterého se bojíme, který nastává při uklidňování? Jak se přestat bát, že život přestává být životem? Život sám nás časem k tomu navede, ale může to bolet (už víš, k čemu je stáří dobré?). Však víš.
Nalezl jsem dvě cesty. První byla cestou lásky, přijetí bez výhrad, bez nároku. Druhá je cestou rozumu, cestou poznání. I když jakoby vedou samostatně, vedou tyto cesty souběžně a je zřejmé, že se dříve či později musí tyto cesty sejít a splynout v jednu. Dokonce vedou tak blízko sebe, že můžeš a ve skutečnosti je vhodné projít obě cesty.

Takto to vidím.
Tohle je osud.
Jestli se mýlím,
tak mne odsuď.
20.01.2009Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se