o vládě života

Kde se vzal, tu se vzal - myšlenek vládce, existence král.

Je vše předurčeno nebo záleží jen na nás?

Osud i vůle člověka existují současně.
Osud je jako vůle rodiče, který své dítě vede určitým směrem. Současně jako velemoudrý rodič nechává dítěti jistý chráněný prostor, ve kterém dítě uplatňuje svoji vůli, aby se naučilo s ní zacházet a mělo čas na získání zkušeností s důsledky svého i cizího počínání. Ve chvíli kdy dítě dosáhne schopnosti postavit se v daném prostoru na vlastní nohy aniž by sobě nebo jiným bylo hrozbou, rodič přestává svoji vůli uplatňovat. Když se dítě stává dospělým, jeho původní osud se stává méně určujícím a možnosti uplatnění vůle se rozšiřují.
Jak si lze v této souvislosti vysvětlit pomíjivost všeho toho kolem nás, našeho těla? Jsou to všechno učební pomůcky. Dokud neprojdeme určitými zkouškami, nepostoupíme dále a nestaneme se svobodnějšími, osud nás zcela jistě a možná i bolestivě usměrní. Fyzická smrt je pak jen závěrečná zkouška ročníku či školy určité úrovně. Pokud neuspějeme, budeme muset opakovat - vrátíme se na zemi jako člověk se specifickým učebním plánem. Za určitých extrémně špatných výsledků můžeme dokonce být vráceni o úroveň níže. V opačném připadě postoupíme do vyšší úrovně bytí (do vytouženého ráje, do "nebe").

Jak to všechno vím? Když jsem konečně prošel jednou z životních zkoušek, kterou jsem v různých podobách musel mnohokrát opakovat a čím dále bolestivěji se na ni připravoval, dostal jsem "učbnici" vyššího ročníku, z které nyní čerpám.
Nakolik jsou to metafory skutečného nebo jen neskutečné výmysly musí každý posoudit sám. Každý z toho, co se zjevuje pochopí, jen to, co je na jeho úrovni srozumitelné. Ostatní buď nevnímá nebo považuje za pohádku. Těžko totiž vysvětlíš násobení tomu, kdo nechápe sčítání.
03.01.2009Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se