o vládě života

Kde se vzal, tu se vzal - myšlenek vládce, existence král.

co a proč je tajemno?

Proč nás tajemno láká? Nabízí totiž tolik možností...
Tajemno nám připomíná ten běžný pocit dětství, kdy vše bylo nové a zajímavé. Vše, co se mohlo objevit, v sobě skrývalo tento potenciál. Ale pak ... se cosi zvrtlo.

Tajemno je vzdálení se myslí - prožíváním - od zatuhlých tížících omezujících konceptů o tom, co je co a co není, od škatulek a hodnocení jaké jevy jsou. Je to osvobození mysli od iluzí, ochutnávka svoboda prostoru všemožného - podstaty bytí.
Pro děti je přítažlivým tajemnem takřka vše, co se objevuje, neboť nejsou ještě zatížené kulturními, výchovnými, vzdělávacími a vlastními koncepty - omezujícím pohledem na bytí. I děti však jsou již od zrození zatížené hlubokými návyky - instinkty spojenými s tělesnou a smyslovou existencí, s tendencemi. Na od nich pak se odvíjí a v průběhu života na nich staví další a další - zdi a hradby vlastního vězení.

Tajemno nás činí otevřenými. Přitahuje i děsí - podle našich zkušeností. Tajemno není potřeba vytvářet nebo hledat, nikomu neprospěje před ním neustále utíkat. Tajemno je přítomno v kadém okamžiku (nebo snad chápeš podstatu a kosekvence tohoto okamžiku)? Pokud je i naše pozornost přítomna, můžeme je zažívat neustále. Znovu a stále můžeme prožívat bohatství dítěte. Stačí jen málo: Vstávat se se zvědavou a zvídavou myslí - nevíme, co se dnes zajímavého uděje - být otevřený a přítomný, ale neulpívat na názorech - prostě rozvíjet zkušenost. Nechávat strach, tužby, očekávání a předjímání za sebou, těšit se z dobrodružství přítomného okamžiku.
21.11.2011Komentáře

0 komentářů:

přidat komentář

<< úvod

© 2007 copyright - Zásobování a.s, © copyright - relevantní autoři článků, šablona: blog.txt.cz

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se